Bir Şehri Anlamak -2: Semboller ve İnsanlar.

Her şehrin kendine özel bir karakteri vardır. Şehirlerin kişiliklerini de bir bakıma sembol haline gelen özellikleri belirler.
Bir şehri neyi ile bilirdiniz diye sorsalar, şehrin ilk akla gelen sembolü orayı ölümsüz kılar. İstanbul’un boğazı, kız kulesi, camileri, Berlin in  doğu- batı kapısı, akıllara kazınan duvarı , Paris’in eyfel kulesi, Venedik’in kanalları gibi…

Şehirlerin tarihi ve doğal güzellikleriyle bütünleşen simgelerinin yanında, o şehre daha farklı bakmanızı sağlayan, insanların  zamanla aralarında  oluşturdukları ya da bir şekilde resmileştirdikleri bazı özel anlamlar içeren simgeler de vardır. Bunlar o şehri daha çok sevip, kucaklamanızı sağlar.
Ben de de öyle oldu.  Gezdiğim şehirlerden Tokyo da  Akihabara anime (çizgifilm türü) kentini, Berlin de de Trafik ışığı sembolü ampelmanları ve Berlin’in simgesi haline gelmiş ayıları çok sevdim.
Şehirlerin binalar ve anıtlarla aklımda yer edinmesinin yerine küçük simgelerle yer edinmesini daha  da çok sevdim.

12463546_10153903094634662_1989858173_n
Tokyo- Akihabara anime/manga semti.

Şehrin ortak olarak benimsediği simgelerin çıkış noktasının nereden geldiği düşündürdü beni önce…
Berlin’in simgesinin ayı olması nasıl belirlenmiş, ya da bir trafik işaret sembolü olan ampül insan figürü ampelmanlar nasıl ortaya çıkıp bir ülkenin popüler figürü haline gelmiş merak ettim.
Berlin’in herhangi bir yerinde mutlaka rastlayıp sarılmadan bırakamadığınız şehrin maskotu ayı sembolünün çıkış noktası tam olarak net olmasa da rivayetlere göre Berlin’in adından geldiği söyleniyor.
Ampelmanların ise  doğu ve batı Almanya’da farklı farklı şekillerde kullanılması Berlin duvarının yıkılmasından sonra bu simgeyi popüler hale getirmiş.  Bu fikir  ilk olarak 1961 yılında trafik  psikologu  Karl Peglau tarafından tarafından yeni trafik ışıkları teklifinin tanıtılması için sunulmuş.. Peglau, o zamanın kullanılmakta  olan trafik ışığı renklerinin renk körü olan insanlar için yetersiz olduğunu ve bu ışıkların küçük ve zayıf kaldığına ilişkin eleştirilerini dile getirmiş. Trafik ışıklarının renklerine dokunulmaksızın şekillerinin  farklı şekilde oluşturulmasını teklif etmiş ama bu tasarı mali sebeplerden ötürü faaliyete geçirilememiş.

524px-ampelmann-svg
Kaynak: Wikipedia  Ampelmännchen

Şimdilerde Berlin de ortak kültür olarak kabul edilen Ampelmanlar Turistler için popüler bir hediyelik eşya çeşidi olmuştur.
Bir simgenin elle tutulur hale getirilip birine hediye ediliyor olması bence seyahat etmenin en güzel yanlarından birini oluşturuyor. Gezerken hep o şehrin bir parçasına sahip olmak isteyenlerdenseniz yine simgesel olarak size canlı bir örneğim daha var.
Berlin duvarı parçalarının hediyelik eşyaya dönüştürülmesi.
15211506_10154861381434662_1619617634_n
Berlin duvarının yıkılması gibi bir devre şekil veren bir olayın kalıntılarının hediyelik eşya olarak satılması ve   bu kadar trajik bir olayın artık acı veren bir şey olmaktan çıkarılıp tarihin sayfalarından bir hatıra olarak kalmasını  üstelik de herkesle paylaşılabilir hale getirilmesini müthiş derecede güzel bir fikir olarak yorumluyorum.
Dünyanın neresinden olursan ol Berlin duvarından bir parçam var diyebiliyorsun.

dsc03224
Checkpoint Charlie müze

Berlin’in hayran kaldığım  griliğini sevmeyenler için  bu şehrin daha farklı özellikleri
kültürel değerlerle birleşerek değişik bir dünya yaratmış.
Berlin’in bu kendine has sembolik dünyasından çıktığımız yolda daha fazla şehrin anlamını yakalamak dileği ile..

15151426_10154858129449662_1943067582_n
Checkpoint Charlie’ye giden yol.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s