Berlin’de ”Mutlaka Gör” Rehberi.

Merhaba, bir Berlin günlüğü ile yeniden buradayım. Yazının başlığına bakmayın turistik yazılar yazmayı pek fazla sevmem aslında, ama illaki ilk defa görülen bir şehrin ”mutlaka gör” listesi olması gerektiğini düşündüm. Kendim bu listeye ne kadar uydum tartışılır. Zaten her zaman tavsiyeler alıp kendi yoluma bakan biriyimdir. Liste yaparım ama gittiğim yerde ona uymayı bile o günkü ruh halim belirler. Çizgilerle önceden belirlenmiş her şeye ne zaman bu kadar karşı oldum ben de bilmiyorum.

dsc03314
Kreuzberg

Yeni bir yere gitmeden önce şu müzeyi gez, şu binayı gör, aman o büyük kapı da, şu sanatçının eseri de eksik kalmasın derler. Çok çabuk sıkıldığım için cevabım müze falan gezemem ben olur.  Tabii ki o şehri özellikli kılan tarihi yerleri de görmeden olmaz. Ama onları göreceğim diye koştururken, kendi keşfetmek istediklerimi bir kenara atamam diye düşünüyorum.  Seyahat de bir seçim ve görüş meselesi gibi geliyor bana…
Herkesin zevki, rotası bir yerde ayrılıyor sonuçta.

dsc03273
Tiergarten

Berlin de mutlaka gör listemizin ilk yeriyle başlayalım o halde.

1- East Side Galeri
Berlin duvarının 1.3 kmlik bir bölümünün bir sanat galerisine dönüştürüldüğü East side galeri Berlin’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor gelmesine ama bilin bakalım kim buraya gitmedi. Doğru bildiniz ben.
Burayı listeme yazdığımı hatırlasam da ne oldu da gitmekten vazgeçtim bilmiyorum.  Yazın bile yaz gibi olmayan Berlin’e tekrar gittiğimde gezemediğim her yeri gezeceğim tekrardan.

11116648-famous-east-side-gallery-the-historic-division-wall-in-berlin-stock-photo
Kaynak: 123RF.com

Dipnot: Duvarın üzerine dünyanın farklı yerlerinden gelen 118 sanatçı 101 farklı sanat eseri çizip burayı ölümsüzleştirmiş.
Nasıl gidilir: East side galeri Warchauer caddesi durağına yürüme mesafesinde yer alıyor. Buraya U1 metrosunun son durağında inerek  veya  yine aynı duraktan geçen S5- S6 tren hatlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

2- Checkpoint Charlie 
Checkpoint Charlie (çarli kontrol noktası) bölünmüş Berlin yıllarında doğu-batı geçiş noktasıdır. Burası  1960lı yıllardan 90lı yıllara kadar  doğu Berlin’den   Batı Berlin’e geçmek isteyen turist, diplomat ve askeri güçler için bir kontrol noktası görevi görmekteydi. Ayrıca Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın birbirinden ayrıldığı kilit yer olan Checkpoint Charlie bölgesi günümüzde simgesel olarak varlığını devam ettirmektedir.
Kontrol noktasının sokağına adım attığınız an kalabalığını hissedip, turistik havası buram buram soluyabiliyorsunuz. Öğrendiğime göre kontrol kulübesi  orjinal değilmiş, aslına uygun kalınarak yeniden yapılmış. Turistlerin,askerlerin kulübeyi koruduğu orta alanda küçük bir miktar karşılığı fotoğraf çektirmesi bölgenin en popüler aktivitelerinden biri  Kontrol noktasının etrafındaki hediyelik eşyacılar da ayrıca ilgimi çekti. Bu dükkanlarda Berlin’in her yerinde satılan peluş ayıcıklar, şehri tanıtan kartpostallar ve en önemlisi Berlin duvarının parçalarını bulup satın alabilirsiniz.

dsc03183
Checkpoint  Charlie’nin o meşhur askerle fotoğraf çektirme noktası.
dsc03179
Çarli kontrol noktasındaki önemli müzelerden biri..

Dipnot: Askerlerle fotoğraf çektirmenin bedeli 1 euro
Nasıl gidilir: Otobüs olarak m29, U -bahn metrosu Stadtmitte durağı.

3.Kreuzberg
Kreuzberg için minik İstanbul deniliyor. Çünkü burası Türk nüfusunun Berlin de en çok yoğunlaştığı bölgelerden biri. Dönercilerin, kuruyemişçi ve marketlerin ”Türkçe” tabelalarıyla yan yana dizildiği Kreuzberg semtinde Türkiye’den çok fazla iz görebilirsiniz.  Berlin’de Döner yemeden dönme demişti bana bir arkadaşım, bunu bir an düşünsem de  döner yeme fikri sıcak gelmedi bana yine de. ”Yahu niye kendimi İstanbul’da gibi hissedeyim şimdi buralara kadar gelmişken” dedim. Pişman hissetmiyorum:)
Aynı zamanda burası sokak sanatıyla, duvarlara çizilen grafitileriyle yaşayan bir semt. Gezerken küçük küçük butiklere, hediyelik eşya ve gözünüzü şenlendirecek kahveci dükkanlarına uğramadan ayrılmayın buradan.


15218500_10154864345444662_2030052871_n
Kreuzberg’de bir Türk marketi

Dipnot: Kreuzberg merkezi tabelalı pasajı gördüğünüzde şaşırmayın hala Berlindesiniz.
Nasıl gidilir: U bahn metrosu ile Kreuzberge kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

4- Tiergarten parkı
Berlin’in en büyük ikinci şehir parkı olan Tiergarten 210 hektarlık alanıyla, yürüyüş  ve doğasıyla huzur bulmak için oldukça güzel bir ormandır. Şehrin göbeğinde mitte bölgesinde kendisiyle aynı adlı semtte yer alır. Yazları piknik, barbekü, kışları ise sakin sakin sporunu yapan insanlara rastlayabilirsiniz. Bambaşka bir dünyaya düştüğünüzü anlamanız çok sürmeyecektir.

dsc03289
Tiergarten
dsc03281
Tiergarten de bir kasım günü yaprak dökümü.

Dipnot: Rufus Wainwright’ın Tiergarten isimli bir şarkısı vardır.
Won’t you walk me through the Tiergarten? (Benimle Tiergarten da yürümez misin?)
Nasıl gidilir:  Tiergarten S bahn kullanarak ulaşmak oldukça kolaydır. S bahn ile Zoologischer garten durağından 2 durak sonradır.

5- Kaiser Wilhelm Anıt Klisesi
Batı Berlin’in simgesi olarak kabul edilen Protestan klisesi ikinci dünya savaşında bir bombardıman esnasında büyük hasar görüp, harabeye dönmüştür.  Klisenin yıkıntıları günümüze kadar gelmiş ve bu haliyle muhafaza edilmiştir.  Çatısı yıkık olan kliseye Berlinliler ”oyuk diş” adını vermişlerdir. Klise varlığıyla insanlara savaş döneminin acılarını hatırlatır. Berlin’in tarihiyle yüzleşmesinin, kötü anılarının üstünü örtmeye çalışmamasının en canlı örneklerinden biridir.

15151512_10154858129219662_231667710_n
Hava kararınca klisenin görünümü.

Nasıl gidilir: Ku-damm denilen ünlü alışveriş caddesine yakın mesafede bulunan Kaiser Wilhelm anıt klisesine otobüs hatlarıyle ulaşabilirsiniz. Klise Breitscheidplatz da bulunmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s