Selin Çildir ile ”Verimli Seyahat”üzerine….

Zamanla birçok şey artık hepimiz için daha kolay hale geldi.  Teknoloji ile birlikte ayrım yapmaksızın  her şeyi online ortamlardan elde edebiliyoruz. Bunların  bana göre en önemlilerinden biri  tecrübelerle hayat bulan seyahat yazıları ve videoları…
İnternette gezdikleri yerleri  videoya çekip , blog yazan gezginlerin artmasıyla görmediğimiz hiçbir şey kalmamış gibi hissetmeye başladık. Onlar bize deneyimlerini aktardıkça bilgilenip, seyahatlerimizi daha verimli hale getirme imkanı buluyoruz. Bilgiler ve deneyimler uzun bir zincirin parçası gibi dünyaya yayılıyor ve herkes kendi keşiflerini paylaşarak meraklı gezicilerin rotalarına katkıda bulunmuş oluyor.

Benim de son zamanlarda ki yararlı seyahat blogu keşiflerimden bir tanesi Geziseli.
Geziseli sitesinde  yabancı bir şehirde ihtiyacınız olan  kapsül bilgilerle nasıl gezileceğini okuyunca ”Gerçekten yola çıkmayı isteyince her şey çok kolay” diye düşündüm. Siz de Geziselin’de
-Bir şehirde mutlaka yapılması gerekenleri
-Ekonomik seyahat tüyolarını 
-Zamanınız azsa nelere dikkat etmelisiniz? notlarını
-Şehirlerden ilginç lokal bilgileri bulabilirsiniz
drop-off-your-old-textbooks-atthe-office-of-the-student-counciluntil-may-31-2017
Gezi Seli – Tayvan Gezisi.

Ben de Gezi seli sitesinin kurucusu Avustralya’da  yaşayan Selin Çıldır ile seyahat deneyimlerini, şehir izlenimlerini ve daha birçok şeyi mail aracılığı ile kendisine sordum.

12985442_711949512280014_6841028923552850465_n
Singapur – Sentosa adası.

Gezdiğiniz yerler ve edindiğiniz seyahat tecrübeleri çerçevesinde ilk kez seyahat edeceklere vakitlerini verimli kullanmaları konusunda neler önerirsiniz?

Öncelikle gidilecek yer hakkında araştırma yapmak, o yeri anlatan gezi yazılarını okumak, ulaşım seçeneklerini, gezilecek yerleri listelemek ve saatli gezilmesi gereken müze, park vb. yerlerin açılış-kapanış saatlerini not etmek ve bu şekilde bir gezi planı oluşturmak gezerken zamanı verimli kullanmak açısından yararlı olacaktır.
sailorsclub

Geziseli – Macau

Gördüğünüz ülkeler arasından Tayland da mutlaka şunu yapmalısınız, Singapurda bunu denemelisiniz, Hong Kong da şuralara gitmelisiniz dediğiniz şeyler neler?

Tayland tapınaklar ve yemek kültürü anlamında cok değişik bir ülke. Tom yam çorbasi Asya’da sevdiğim ve bu kültüre ait en güzel yemeklerden bir tanesi. Aciyi ve ekşiyi sevenlere bu çorbayı mutlaka tavsiye ederim. Singapur modern yasam tarzı, temiz caddeleri ve disiplinli kültürü ile Güneydoğu Asya’da sınıfın en çalışkan çocuğu gibi. Hint, Çin ve Malay kültürlerinin yansımaları bu ülkede mevcut. 2-3 günlük bir Singapur gezisinde ikonik Marina Bay Oteli ve bahsettiğim bu kültürler mutlaka gözlemlenmeli. Hong Kong hızlı yasam tarzı ve yine tapınakları ile doğu ve batının bir sentezi gibi. Burada görülecek çok şey var. Özellikle Big Buddha beni burada en çok etkileyen yerlerden biri
oldu.
roadtrip
Geziseli – Hong Kong

İlk defa gittiğiniz bir ülkede dikkatinizi ilk hangi özelliği çeker?, ilk nerelerini gezmek istersiniz?

İlk defa gidilen bir ülkede öncelikle insanlarin yasam tarzını gözlemlemeyi severim. Yerli halkın turiste ne derece ilgisi olduğu, misafirperverliği beni ilk etkileyen şey olur. Eğer olumlu izlenimler oluşursa o yeri gezmek bizim için kesinlikle çok keyifli olur. Sonuçta bir yeri güzel kılan orada yasayan insanlardır.

13177129_721171864691112_8044010577541048481_n
Fotoğraf: Geziseli- Yer: Macau

Seyahat ederken olmazsa olmazlarınız nelerdir?  seyahat rutinleriniz, yanınızdan ayırmadığınız eşyalar var mıdır?

Geziseli.com isimli gezi blogumda çeşitli gezi yazıları ve yurt dışında günlük yaşama dair vloglar paylaştığım için seyahatlerde yanıma mutlaka kameramı, cep telefonumu, not defteri ve kalemimi alırım. Bunun dışında yanıma aldıklarım bir seyahatte hemen herkesin ihtiyacı olan şeylerdir. Seyahat öncesi araştırmalarımı içeren online ya da basili dosyalar ve seyahat rehberleri de yanıma aldığım şeyler arasındadır.

Kendinizi nasıl bir seyahat sever olarak tanımlarsınız? Plansız bir gezgin mi? yoksa planlı, programlı bir yol aşığı mı?

Kesinlikle planlıyımdır. Sadece seyahatlerde değil ayrıca yaşamın her anında yapacağım bir şey için planlı, düzenli olmayı severim. Ne de olsa en kötü plan plansızlıktan iyidir.

13062177_711949295613369_8417341560335873925_n
Singapur – Sentosa adası

Gezilerinizin size öğrettiği şeyler oldu mu? Seyahat severlerin uzun yol seyahatlerinde dikkat etmeleri gerekenler neler? Önerileriniz var mı?
Gezilerin bana öğrettiği şeylerin başında insanin aslında dünyada ne kadar küçük yer kapladığı ve başkalarına ne kadar muhtaç olduğu düşüncesi gelmekte. Her gezi yeni bir tecrübe ve yeni bir insanlık dersi benim için. Seyahat edecek her kişiye önerim, algıları açık tutmak ve ön yargıdan uzak durmak yönünde olacak. Bulunduğunuz yerin kültürüne saygı duyarak yaklaştığınızda o yeri çok daha iyi anlıyorsunuz ve gezinizde çok daha keyifli oluyor. Gidilen yol uzun olmuş,  kısa olmuş farketmez. Öğrenmeye ve keşfetmeye açık olduğunuz sürece yolda karşılaşılan her şey size bir şekilde yardim edecektir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s