Burayı Sevdim: Kathe Wohlfahrt

Kathe Wohlfahrt tüm yıl boyu noel ruhunu yaşayabileceğiniz devasa büyüklükte ve bir labirent niteliği de taşıyan  Christmas marketi…  Buranın Almanya’da Berlin, Heidelberg,Nürnberg, Bamberg şehirlerinde, Avrupa’da ise İngiltere’de York, Belçika’da Bruges, Fransa  Alsas da şubeleri bulunmaktadır.

Kathe, Berlin’de en sevdiğim her gün yorgunluktan bacaklarım titriyor olsa bile girmeden yapamadığım yegane yerdi. Almanlar da buraya olan ilgilerini her gün akın akın mağazaya doluşarak gösteriyorlardı. Mağazaya girince bir şey almadan çıkamayacağımı hemen anlamıştım.
dsc03230
Kathe’ye giriş böyle ışıl ışıl başlıyor. Yılbaşı ağacınız için süslerinizi seçmeye (daha doğrusu fazla çeşitten seçememeye) daha ilk buradan başlıyorsunuz.

dsc03236

img_8114

dsc03232

Kathe Wohlfahrt yılbaşı/ noel temasıyla öne çıksa da aslında ev dekorasyonu için de mükemmel bir adres bence. Her boyuttaki bebekler, biblolar, mumlar ve tablolar ve çok daha fazla çeşit eşya mevcut içerisinde…
img_8122
İçinde gezmeye devam edelim. Giriş iki ayrı bölümden oluşuyor. Bu bölümleri gezdikten sonra sizi eğimli, dik bir yokuşa benzeyen labirent karşılıyor. Bu labirentin etrafından dolanarak büyük yılbaşı ağacı meydanına ulaşıyorsunuz. Labirentin köprüsünde yürürken  gelen insanlar size gülüp, selam veriyor.  Bu küçük bir kasaba hissi yaratıyor üzerinizde. Herkes burada olmaktan çok memnun görünüyor.
Büyük yılbaşı ağacı meydanına geldiğinizde derin bir nefes alın. Hala mağazanın içindesiniz ve daha yarısını bile görmediniz. Esas christmas ıvır zıvırları buradan sonra başlıyor. Çikolatalar, kapı süsleri, anahtarlıklar, bardaklar. Ne ararsanız var. ve hepsi mutlaka yeşil, kırmızı ve altın sarısı izler taşıyor.
İstediğiniz noel baba figürünü, geyik biblosunu ve çamınız için gerekli malzemeleri seçtikten sonra, kasaya ulaşmak  için de ayrı bir labirentin içinden geçiyorsunuz. Kasayı bulmak için epey bir zorlandığımı söylemeliyim.
Aldıklarınızı ödeme yerini bir mağara havasında yapmışlar. Normal bir insanın boyutundan küçük bir girişi var. Bu bana kendimi bir hobbit gibi hissettirdiğinden mutlu oluyorum.
img_8130

Aldığım noel baba desenli peçeteleri, biblo ve çikolataları ödeyip, aynı anda bir çok dünyanın birleşimi olan bu yerden ayrılıyorum. ve her şeyin nasıl dışarıdan düz bir vitrin gibi duran mağazada toplandığına bakıp şaşırıyorum.
İyi ki buraya girmişim düşüncesiyle ertesi gün yine gelmek üzere Köthe Wohlfahrt’ı arkamda bırakıyorum.
img_8144

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s